zpět do rubriky Z divadla

Ze všech novoročních přání, co nám přišla, se nám nejvíc zalíbilo to od pana překladatele pana Jiřího Matějíčka, které si dovolíme – byť bez jeho souhlasu – přetisknout i pro vaši potěchu:

Vážený,

    radujte se, veselte se, neboť lidstvo dospělo k epochálnímu vynálezu! Po stoletém úsilí se mu podařilo vytvořit instantní Vánoce! Distribuovány v rodinném balení po 10 dkg (kilová balení s výraznou slevou!!) umožňují po přidání pouhých 2 dcl Cocacoly vytvořit řidší a tvárnou pastu v roztomilé barvě směsi kari omáčky s rajskou polévkou, z níž k potěše drobotiny i dospělých členů rodiny vytvoříte snadno pohodu svátků Vánočních. Stačí když maličko přidžinglbelsujete, dodáte skleněnou drť, staniolové hvězdy a plastové jehličí, případně lesní ozón ze spreje, a máte neodolatelné kouzlo Vánoc!

    Pokud neoceníte tuto dobrou zprávu, měl bych tu ještě jednu ze světa vědy. Američtí vědci objevili další dosud skryté a neznámé podzemní jezero, jehož vody slibují vysvětlit tajemství vzniku života. To jejich je pod Antarktidou, pět kilometrů dlouhé a slané. Zajisté, lze oprávněně namítnou, že to je toho, vždyť už tolik lidí objevilo neznámá jezera i pod Saharou, v jeskyních a roklích, kolik jich našlo vody za vodou! Ale v tom to právě je. Ta neznámá jezera najde pokaždé někdo jiný. Ergo, na každého čeká někde nějaké utajené podzemní jezero, v jehož vodách lze nalézt odpovědi na otázky, které si člověk klade celý život. Všichni je někde mají. Daňoví poradci trpící paradentózou, panna, co pase páva ve vinohradu, filatelisté v rozvodovém řízení, tympánisté filharmonií, diplomovaní stavitelé domečků z karet, rasové z Bechyně a Tuřimi, trhovci vážící kousky světa na mincíři, ba i dvě dosud nedostatečně popsané příšery z vizovických hor. Zajisté, na každého čeká to jezero jinde. Třeba uprostřed návsi v Y., na jiného v páté kapitole Švejka, pod jabloní za kompostem v jeho zahradě, v anatomii Venduly Q., na internetové adrese www.nikdysijinezapamatuju. A proto přeji všem lidem dobré vůle, aby v roce 2004 našli své podzemní jezero a nevídaní tvorové v něm skrytí vydali odpovědi na naše otázky. Jsou v něm živé vody, kterými lze omýt tento svět a zbavit ho instantnosti.

Jiří Matějíček