zpět do rubriky Z divadla

Vyjádření principála k ukončení Nežádoucích textů na ČRo 6

Vzhledem k tomu, že 2 roky po ukončení Nežádoucích textů stále chodí jak na adresu principála, tak i na adresu ČRo 6 a na naše webové stránky dotazy proč byl tento pořad ukončen, dovoluje si jejich autor Radim Vašinka podat své vysvětlení:

  Oficiální vyjádření na toto téma podal svého času sám ředitel ČRo 6, pan Peter Duhan, při příležitosti vyhlášení nové programové skladby Šestky ČRo: Nežádoucí texty byly sice vynikající, ale mohlo by se stát, že by si svoji úroveň třeba neudržely, takže nejvhodnější je v nejlepším přestat. Druhý důvod tlumočil jeho redaktor, pan Kubičko: že počet nežádoucích autorů je konečný a časem by se vyčerpal. A jinak, že p.Vašinkovi, což jsem já, že bude nabídnuta možnost jiné práce.
  Což se i stalo. Leč pro tu práci jsem neshledal u sebe patřičné předpoklady, takže tím moje spolupráce s ČRo 6 prakticky skončila.

Já osobně se domnívám, že:
1. ne všem odpovědným pracovníkům této stanice se moje práce zamlouvala, neboť
2. přece jen poněkud vybočovala z publicistického charakteru stanice - příliš inklinovala ke kultuře (tvořící hájemství stanice Vltava), a i když jsem stále zdůrazňoval, že na osudech našich básníků a spisovatelů jsem dokumentoval jak absurdní byly záminky, kterými byli likvidováni tvůrci naší kultury, co straně a vládě vadilo a kdo (třídní původ, předúnorová nebo i prvorepubliková činnost, inklinace k surrealismu, náboženské důvody, členství ve skautské organizaci, nekonformní názory, atd.atd.). A bylo snad pochopitelné, že při té příležitosti jsem nějakými ukázkami musel dokumentovat i dílo oněch režimem někdy i velmi tvrdě postihovaných tvůrců.
3. Musí se šetřit, nejsou peníze.
A na co dnes v tomto státě peníze jsou, o tom raději pomlčím. To už se netýka ČRo 6. I když ve svém důsledku vlastně taky.

Teď je tedy problematika stažení Nežádoucích textů zcela vyčerpána. Jejich příznivce pak ubezpečuji, že jakákoliv angažovanost ve prospěch případného obnovení tohoto pořadu je zbytečná, a hlavně marná. Děkuji za projevenou přízeň, potěšilo mne, že jste měli tuto relaci rádi. Budu-li mít na to čas, možná že některé z Textů oživím v inovované podobě v našem Krytovém divadle.

Radim Vašinka 

zpět do rubriky Z divadla