zpět do rubriky Z divadla

Divadlo Orfeus musí přežít i bez dotací

Malé divadlo v prostorách bývalého krytu civilní obrany v Praze 5 jako by k nám promlouvalo ze starých časů. Profesionální výkony herců, kteří za svůj kumšt nic nežádají, nápaditá scéna i zájem diváků. Přesto divadlo nedo¬stává od radnice městské části ani korunu.

"Hrajeme dvakrát týdně, ve středu a v pátek, reprízujeme 15 titulů za sezonu," říká o činnosti divadla Orfeus principálová Irena Hýsková. Se zájmem lidí je to sice střídavé, daleko větší problém však představuje financování provozu divadla, které převážnou měrou zajišťuje samotná divadelní činnost. V někdejším krytu civilní obrany a poté skladu zeleniny vzniklo divadélko se dvěma sály - literárním salonem (kavárnou) a divadelním sálem. Kapacita každého z nich je kolem padesáti lidí, to už ale mnozí stojí. Praha 5 sice prodala dům, kde Orfeus sídlí, s divadlem jako věcným břemenem, ale s nájemným zvýšeným o sto procent. "Abychom mohli uhradit náklady, potřebujeme měsíčně vydělat alespoň dvanáct tisíc korun," říká principálová.

PENĚZ OD OBCE SE NEDOČKALI

Žít bez grantů je pro tak malé divadlo, jako je Orfeus, problematické. Orfeus již několikrát žádal Prahu 5 o finanční příspěvek, ale marně. Již tři roky nedostali ani korunu a starosta Milan Jančík se vyhýbá schůzce. Městská část prý poskytuje granty jen na pestrou činnost. Co to je, ptám se? Divadlo, které z vlastních zdrojů připravuje kvalitní celosezonní program s patnácti tituly, v originálním provedení, s profesionálními výkony, pestrou činnost neprovozuje? Aspoň že hlavní město přispívá ročně grantem na jednu inscenaci. Na důstojný provoz by divadlu stačilo šedesát tisíc ročně, to je však pro místní radnici zřejmě velký problém.

HERCI HRAJí ZADARMO

V dubnu měla premiéru hra Ovčín od Ondřeje Vaculíka, na konec května se pak chystá večer ke stému výročí narození básníka Oldřicha Mikuláška."Myslím, že otázka peněz není pro herce důležitá. Hraní mají rádi, na druhou stranu by si ale ohodnocení zasloužili, protože musí dělat i všechnu neuměleckou práci okolo divadla. Neměla bych aspoň pocit, že po nich chci něco, co nelze splnit:' líčí podmínky v divadle Hýsková. Herci dostávají honorář ve výši jednoho až tří set korun pouze za deset představení inscenace, na niž dalo grant hlavní město. Za takovou činnost v dnešní době částka nikoliv úsměvná, ale k pláči. Divadlo však žije dál a doufám, že obstojí i v budoucnu. "Věci veřejné budou pokračovat nejen v podpoře Švandova divadla, pokud v komunálních volbách uspějeme, podpoříme udělením grantu i divadlo Orfeus," slibuje manažer VV pro Prahu 5 Jiří Vejmelka.

Jan Hrdina j.hrdina@casopisprazan.cz

Divadlo Orfeus naleznete v Plzeňské ulici Č. 76, Praha S, www.orfeus.cz


Naskenovaný článek naleznete zde.


zpět do rubriky Z divadla