Roland Dubillard
Kolik kuliček je v pytlíku aneb Jsou pojistky proto, aby lítaly aneb Chtěli zůstat tuzí na elektrické pohovce aneb Tak kolik bylo těch kapek: 10, 12, nebo 11? aneb Chtějí nám plyn parfémovat?  
dříve uváděno jako: 
Diablogy a jiné vynálezy pro dva hlasy

v sérii sedmi skečů, jiskřících absurdním humorem se představí dvě dvojice interpretů:
Veronika Chruščová a Lucie Vašinková (divadelní sekce Skupinka) za věkově méně opotřebovanou generacia,
Irena Hýsková s Radimem Vašinkou za generaci rozumově a pohybově ustálenější 

režie: Radim Vašinka 
světla a zvuk: Petr Škopek / Pavel Urík

premiéra: 29. března 2006

Inscenace je uskutečněna za podpory 
grantu Hl. m. Prahy.

 

Roland Dubillard – stručně o autorovi

  Autor divadelních her a herec, narozený v Paříži v roce 1923. Zprvu působil v rádiu a v kabaretech na levém břehu Seiny, kde jeho skeče (Grégoire a Amédée) odhalily jeho herecký talent a jazykovou vynalézavost.
  Jeho divadelní hry (Naivní vlaštovky, Dům z kostí, Zahrada řep a Kde pijí krávy) představují zvláštní a absurdní svět, jehož směšnost a vtipnost zlehčuje zdánlivou tragičnost.
  Jeho dílo zahrnuje i soubor básní, evokujících prokletého básníka Charlese Crose (sbírka Řeknu, že jsem upadl). Vydal také sbírku povídek (Olga, moje kráva), za kterou mu byla roku 1974 udělena cena Černého humoru.
  Na Rolanda Dubillarda upozornil první Eugéne Ionesco. Je jedním z nejpozoruhodnějších autorů tzv. „nového divadla“. Zaujímá zvláštní a neobvyklé místo v období po avantgardě, které je těžko pojmenovatelné.
  Dnes je autorem, jehož hry se hrají po celém světě (zvláště ve frankofonní oblasti). U nás jej poprvé uvádíme v našem Krytovém divadle Orfeus.
Jeho Diablogy (uvádíme jako „Kolik kuliček ...“) vznikly na základě seriálu rozhlasových skečů Grégoire a Amédée, v nichž slovní hříčky proměňují věci a svět. Poprvé vyšly knižně v roce 1976.

 

 

NÁVŠTĚVA U LÉKAŘE
malá ukázka textu Diablogů

PRVNÍ: Dobře, dobře. Velmi dobře. Posaďte se pane, hmm... jak že se jmenujete?
DRUHÝ: Commandon.
PRVNÍ: Pane Commandone. Hned uvidíme, co můžeme udělat pro zlepšení vašeho stavu.
DRUHÝ: Ano. Taky po telecím mívám závratě.
PRVNÍ: Uvidíme, uvidíme. Já se vás nejdříve zeptám, kdo vás, prosím, ke mně doporučil.
DRUHÝ: No pane doktore, já se k vám dostal postupně. Radil jsem se s řadou specialistů. Zjistil jsem, že mám určité potíže vždycky, když se koupu. Tedy potíže s dásněmi. Zavolal jsem proto svého specialistu instalatéra. Měl jsem totiž dojem, že mé potíže by mohly souviset s pravým kohoutkem v koupelně, který skřípal.
PRVNÍ: Skutečně, nezřídka můžeme konstatovat potíže příbuzné těm, které jste mi popsal, v případech vyvolaných chrapotem oběhového systému vody.
DRUHÝ: Že ano? Moje hypotéza nebyla tedy tak nepravděpodobná. Nicméně můj instalatér mne od první návštěvy soustavnou kůrou vyváděl z omylu.
PRVNÍ: Jak se jmenoval, ten váš instalatér?
DRUHÝ: Tolstoj, Lev Tolstoj, ale byl to úplně normální člověk.
PRVNÍ: V každém případě znamenitý instalatér. Dobře ho znám.
DRUHÝ: Ten mi řekl: „ Pane, váš kohoutek s tím nemá co dělat. Pokud skřípete zuby, pak to musí být od zubů." A dal mi adresu svého zubaře.
Tak jsem tam šel.

atd...atd...atd...

 


   VIDEOUKÁZKA:

Stáhněte si Flash Player pro přehrání tohoto videa.

 

 

>> RECENZE

>> KRITICKÉ OHLASY

>> ČLÁNEK V MĚSÍČNÍKU PRAŽSKÁ PĚTKA