Molière
SMĚŠNÉ PRECIÓZKY aneb Nehynoucí klasik naruby

Barokní divadlo se vší jeho velkolepostí, nabubřelostí i opulentností jsme bez ostychu vtěsnali na malou scénu v podzemní ukrytého krytu.

Málo známá jednoaktová fraška dává vzniknout opulentní, barvami i stíny hýřící podívané. Burleskní, lehce kabaretní až groteskní představení si utahuje z manýristických snah o autentické baroko, stejně jako i z provedení „klasika“ ve vznešeném a seriosním hávu.

Hra se s chutí vysmívá tehdejším celebritám, všem fiflenám a floutků, nadutosti, povýšenosti, tuposti a preciozitě – tedy prázdné duchaplnosti.

PREMIÉRA: 11. června 2015

REŽIE: Štěpán Smolík

DRAMATURGIE: Moe Binarová

HRAJÍ: Petra Černohorská, Kristýna Flanderová, Kamil Kessler, Jiří Sládeček, Štěpán Smolík, Petr Škopek, Jan Lukeš

SVĚTLA A ZVUK: Petr Škopek | KOSTÝMY: Honza Lukeš-Vodseďálková

DEKORACE: František Černohorský | GRAFIKA: Tomáš Rychlý

Délka představení: 1:45

Představení je podpořeno finanční sbírkou příznivců a přátel prostřednictvím portálu HITHIT.CZ

PRECIÓZKY

Aktovka francouzského klasika se vysmívá preciozitě, vyumělkovanému stylu celebrit tehdejší doby. Pařížská aristokracie se scházela v salónech, aby pěstovala vytříbené chování s důrazem na výjimečnost a vznešenost mravů a řeči. Chování a mluva se pak stávaly strojené a odtržené od reality.

Hlavními podněcovateli byly ženy, tzv. preciózky, milující duchaplnou konverzaci a vytříbený vtip. Debaty v jejich salónech, dotýkající se jak vědy a umění, tak i módy, jazyka a hlavně lásky a galantní koketérie či pravidel dvoření, byly tak mocně vznešené, až byly naprosto banální a tupé.

Chování preciózek a atmosféra aristokratických salónů pak byla napodobována i nižší šlechtou a měšťany, kde se původně exkluzivní preciózní styl stává více strojeným, povrchním a dokonce afektovaným. Tomuto napodobování formy se Moliere ve své satiře vysmívá prostřednictvím dvou mladých vesnických žen, které se snaží svým chováním přiblížit pařížským salónům.