DIVADLO ORFEUS > repertoár

Radu Ţuculescu
Kravinec uprostřed cesty

„Jsme svobodní, máme nápady, mrkev a cibuli, tak proč toho nevyužít.“ Otázkou zůstává, kam až jsme schopni kvůli tomu zajít.

Hořká komedie předvádějící lidskou vychytralost, která se neštítí ve jménu zisku jakékoli amorálnosti.
V české premiéře uvádíme hru (v originále: Bravul nostru Micşa!) rumunského dramatika Radu Ţuculesca, kterou věnoval přímo divadlu Orfeus. Komedie ze života zapadlé a bezvýznamné vesničky kdesi v Evropě, jejíž obyvatelé, snažící se pomoci jednomu z nich, se postupně mění v touze po zbohatnutí a zviditelnění se za každou cenu. Nenadálým štěstím ukáže se pro všechny nečekané neštěstí jednoho z nich. Satirická hříčka poukazuje na jedno z mnoha pojetí svobody. Jak pravil klasik: „Jsem svobodný člověk, řekl čeledín a usekl si nohu“.
Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty
PREMIÉRA 28. 11. 2017
REŽIE: Irena Hýsková
HRAJÍ: Andrea Nekvapilová, Lucie Vadkerti, Irena Hýsková, Kamil Kessler, Jan Lukeš, Miloš Rotter, Jiří Sládeček, Petr Škopek, Pavel Urík
Radu Ţuculescu (narozen 1. ledna 1949 v Targu Mures), spisovatel, dramatik, překladatel, novinář a divadelní režisér, je jedním z nejprestižnějších romanopisců generace 80. let. Jeho knihy a divadelní hry byly přeloženy do francouzštiny, italštiny, němčiny, srbštiny, češtiny, hebrejštiny a maďarštiny. Publikuje v literárních časopisech v Rusku, Maďarsku a Švýcarsku. Natočil také řadu televizních dokumentů v Evropě, Africe a Kanadě. Divadlu a především pantomimě („Můžeš se šklebit, ale nemluv. Odchod!, řekli mi soudruzi z cenzury“) se věnuje již od dob svých studií na Hudební akademii v Kluži. „Za komunistů mi nedovolili publikovat divadelní hry, protože jsem odmítnul textové změny, kterými cenzura vydaní podmiňovala, byt’ by mělo jít o jedinou repliku,“ říká o svých zkušenostech z minulého režimu, „a v té době se směly hrát jen hry, které vyšly tiskem, proto jsem přestal psát pro divadlo.“ Svoji divadelní tvorbu obnovil až po roce 1989. Je laureátem mnoha domácích a mezinárodních cen za literaturu, divadelní hry a televizní dokumenty.
Jeho divadelní hru Letní zahrádka aneb Pojďme jim dát přes držku uvedlo Divadlo Orfeus ve světové premiéře v roce 2008.
Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu - Kravinec uprostřed cesty