DIVADLO ORFEUS > repertoár

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Bláznivá lokomotiva

Divoká jízda lokomotivou, kde nic a nikdo není tím, čím se zdá. V černé komedii laděné do stylu béčkových krimifilmů je příběh plný bizarních dějových zvratů.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva
Dva nejvýznamnější zločinci své doby, soupeřící o přízeň krásné ženy, unesou lokomotivu, aniž by měli zcela jasný plán. Chtějí především přivést k absurdní dokonalosti své zločinné ambice v situaci, kdy: „všechny sféry zločinu jsou již vytěžené“. Lokomotiva se řítí krajem, její bláznivé tempo zvyšuje napětí, vyvolává chaos, stupňující se rychlost rozjetých mechanismů hrozí vykolejením. Vše směřuje k divokému rozehrání posledních „pár minut před katastrofou“.

Hra z roku 1923 skutečně odkazuje na paberbackové detektivky, jejichž postupy přitom paroduje a zároveň je zajímavou metaforou lidského údělu v přetechnizované společnosti. Fantasknost četných slovních i situačních gagů se prolíná s až mrazivě ironickou trefností.
PREMIÉRA 1. 11. 2018
REŽIE: Jiří A. Sládeček
HRAJÍ: K. K., Jan Lukeš, Martina Kobrlová, Veronika Chruščová, Barbora Michaliková, Tomáš Rychlý, Irena Hýsková, Janek Vaculík
Představení je podpořeno grantem hl. m. Prahy a MČ Prahy 5
Tvůrce polské moderní dramatiky Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939) byl jednou z nejvýraznějších postav evropské meziválečné avantgardy. Jeho díla jsou mnohdy natolik specifická, že je nemožné je přiřadit ke konkrétnímu uměleckému směru. Základní formou jeho dramat je groteska. V jednotlivých hrách se až surrealisticky setkávají různé motivy a témata, navíc ještě parodovaná a karikovaná. „Divák by měl mít vycházeje z divadla pocit, že se probudil z jakéhosi divného snu, ve kterém dokonce i nejobyčejnější věci měly zvláštní nejhlubší půvab.“ Zastával názor, že v divadle mají účinkovat neherci a děti, pravděpodobně proto, že u profesionálních herců očekával jakousi manýru či nacvičenou faleš.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bláznivá lokomotiva