DIVADLO ORFEUS > repertoár

Inka Machulková
Jako Šimi odpouštíme…

Literární večer věnovaný české básnířce Ince Machulkové, která neodmyslitelně patří, vedle Václava Hraběte, k hlavním představitelům české beatnické poezie. Její poezie je inspirována jazzem a americkou beat generation. Básně psané v době emigrace čte Irena Hýsková.

„Musím přiznat,
že je mi cosi známo o přeletech vrabců
přes vaše výsostná území.“


Večer věnovaný básním Inky Machulkové, nejen jako představitelce české variace na beatnické téma. Básně v jazzovém a bluesovém rytmu vyprávějí příběh ženy, která se „jen“ odmítala bát života. Svět básní Inky Machulkové se rodí z neustálého střetávání představ a vzpomínek s realitou či lépe řečeno z přijímání i odmítání takovéto reality. Tak jako všechny naše nevyřčené světy. Mimořádnou vnímavostí básnířky k nám však všechna přesvědčení i pochyby přicházejí ve formě poezie (!). At’ již jako reflexe procházek noční Prahou v básních napsaných po vynuceném odchodu, sbohemdávání svým blízkým, zachyceným dějem okolí či bezprostředností setkávání se s věcmi vysokými i s těmi druhými.
Inka Machulková, Jako Šimi odpouštíme…
„Nejlepší básně jsou, když vás to popadne…"

Domníváme se, že autorka není jen legendární představitelkou poezie let šedesátých, je legendární českou básnířkou. Její básně, neumenšeny časem, tak stále stejně podmanivě malují obrazy ze života bytosti neběžného vhledu. A to i v dnešních časech, kdy básnířkám poněkud vyschlo.
Světem chvějivě neochvějných básní Inky Machulkové vás provede Irena Hýsková.
PREMIÉRA 12. 1. 2017
REŽIE: Irena Hýsková
ČTE: Irena Hýsková
SVĚTLA A ZVUK: Petr Škopek, Pavel Urík