DIVADLO ORFEUS > repertoár


Jeden spolu domeček šnek a šnekna nemívá

Scénické čtení z české barokní literatury.
Přijďte se zaposlouchat do barokní literatury… Klíží se vám víčka už jen při té představě? Tak bděte – i v baroku se lidé chtěli bavit, třeba u morbidních a krví nasáklých příběhů o pekelných bytostech, zkazkách o povětrnosti žen a ochablosti mužů nebo u pijáckých historek pijanských pijáků – dozvíte se, co slyší odkvétající ženy ve zvuku kostelních zvonů, a že i obcování s ďáblem může mít jistou estetickou úroveň. Posaďte se do naší krčmy a vyslechněte vyprávění a bezbolestně pronikněte do barokní literatury – což zní intelektuálně, ale nebojte se – my jsme taky jenom lidi.

„Obzvláštně však tři příčiny víno kazí, lásku mění. První jest, když některé staré babice, nespůsobné k světu více, chtějí míti heskýho, švárnýho, krásnýho a čerstvýho mládence: nerozvažujíce sobě, že v jednom hrnci maso mladého kapouna a staré krávy nerovně se vaří…“
„Nejsou šnekové dva spolu nikda v jedný skořápce, tak i pár těch manželů v jedné spolu chaloupce; jeden spolu domeček šnek a šnekna nemívá, jeden i tak příbytek těch manželův nebývá."
V představení jsou zastoupeny texty nejrůznějších žánrů: religiózní i světské, humorné i vážné, i kuchařské receptury, takže posluchač se seznámí s barokními texty v nezvykle rozsáhlém rozpětí a zaraduje se z jazyka, s nímž se interpreti snaží zacházet nepietně, nemuzeálně, hovorově, se samozřejmostí s níž byl tehdejší populací užíván.
PREMIÉRA 27. 2. 2018
ÚČINKUJÍ: Petr Škopek, K. K., Irena Hýsková, Veronika Netolická
REŽIR: Irena Hýsková
dramaturgie a výběr textů: Miloš Sládek (Památník národního písemnictví)
Pořad zahrnuje texty Matěje Václava Šteyera, Giovanniho Batisty Manni, Bohumíra Josefa Hynka Bílovského, Daniela Nitsche, Martina Pruggeria, Jana Ignáce Libertina, Damascena Marka a Františka Ondřeje de Waldta.