DIVADLO ORFEUS > repertoár

Radu Ţuculescu
Kravinec uprostřed cesty

„Jsme svobodní, máme nápady, mrkev a cibuli, tak proč toho nevyužít.“ Otázkou zůstává, kam až jsme schopni kvůli tomu zajít.

Hořká komedie předvádějící lidskou vychytralost, která se neštítí ve jménu zisku jakékoli amorálnosti.
V české premiéře uvádíme hru (v originále: Bravul nostru Micşa!) rumunského dramatika Radu Ţuculesca, kterou věnoval přímo divadlu Orfeus. Komedie ze života zapadlé a bezvýznamné vesničky kdesi v Evropě, jejíž obyvatelé, snažící se pomoci jednomu z nich, se postupně mění v touze po zbohatnutí a zviditelnění se za každou cenu. Nenadálým štěstím ukáže se pro všechny nečekané neštěstí jednoho z nich. Satirická hříčka poukazuje na jedno z mnoha pojetí svobody. Jak pravil klasik: „Jsem svobodný člověk, řekl čeledín a usekl si nohu“.
Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty
PREMIÉRA 28. 11. 2017
REŽIE: Irena Hýsková
HRAJÍ: Veronika Majorová, Barbara Štropová, Irena Hýsková, Kamil Kessler, Jan Lukeš, Miloš Rotter, Petr Škopek, Pavel Urík, Jan Zelený
Radu Ţuculescu (narozen 1. ledna 1949 v Targu Mures), spisovatel, dramatik, překladatel, novinář a divadelní režisér, je jedním z nejprestižnějších romanopisců generace 80. let. Jeho knihy a divadelní hry byly přeloženy do francouzštiny, italštiny, němčiny, srbštiny, češtiny, hebrejštiny a maďarštiny. Publikuje v literárních časopisech v Rusku, Maďarsku a Švýcarsku. Natočil také řadu televizních dokumentů v Evropě, Africe a Kanadě. Divadlu a především pantomimě („Můžeš se šklebit, ale nemluv. Odchod!, řekli mi soudruzi z cenzury“) se věnuje již od dob svých studií na Hudební akademii v Kluži. „Za komunistů mi nedovolili publikovat divadelní hry, protože jsem odmítnul textové změny, kterými cenzura vydaní podmiňovala, byt’ by mělo jít o jedinou repliku,“ říká o svých zkušenostech z minulého režimu, „a v té době se směly hrát jen hry, které vyšly tiskem, proto jsem přestal psát pro divadlo.“ Svoji divadelní tvorbu obnovil až po roce 1989. Je laureátem mnoha domácích a mezinárodních cen za literaturu, divadelní hry a televizní dokumenty.
Jeho divadelní hru Letní zahrádka aneb Pojďme jim dát přes držku uvedlo Divadlo Orfeus ve světové premiéře v roce 2008.
Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty Radu Ţuculescu, Kravinec uprostřed cesty