DIVADLO ORFEUS > repertoár

Molière
Směšné preciózky aneb Nehynoucí klasik naruby

Barokní divadlo se vší jeho velkolepostí, nabubřelostí i opulentností jsme bez ostychu vtěsnali na malou scénu v podzemní ukrytého krytu.

Málo známá jednoaktová fraška dává vzniknout opulentní, barvami i stíny hýřící podívané. Burleskní, lehce kabaretní až groteskní představení si utahuje z manýristických snah o autentické baroko, stejně jako i z provedení „klasika“ ve vznešeném a seriosním hávu.
Hra se s chutí vysmívá tehdejším celebritám, všem fiflenám a floutků, nadutosti, povýšenosti, tuposti a preciozitě – tedy prázdné duchaplnosti.
Molière, Směšné preciózky
PREMIÉRA 11. 6. 2015
REŽIE: Štěpán Smolík
DRAMATURGIE: Moe Binarová
HRAJÍ: Petra Černohorská, Kristýna Flanderová, K. K., Jiří Sládeček, Štěpán Smolík, Petr Škopek, Jan Lukeš
SVĚTLA A ZVUK: Petr Škopek
KOSTÝMY: Honza Lukeš-Vodseďálková
DEKORACE: František Černohorský
GRAFIKA: Tomáš Rychlý
Délka představení: 1:45
Představení je podpořeno finanční sbírkou příznivců a přátel prostřednictvím portálu HITHIT.CZ
PRECIÓZKY
Aktovka francouzského klasika se vysmívá preciozitě, vyumělkovanému stylu celebrit tehdejší doby. Pařížská aristokracie se scházela v salónech, aby pěstovala vytříbené chování s důrazem na výjimečnost a vznešenost mravů a řeči. Chování a mluva se pak stávaly strojené a odtržené od reality.
Hlavními podněcovateli byly ženy, tzv. preciózky, milující duchaplnou konverzaci a vytříbený vtip. Debaty v jejich salónech, dotýkající se jak vědy a umění, tak i módy, jazyka a hlavně lásky a galantní koketérie či pravidel dvoření, byly tak mocně vznešené, až byly naprosto banální a tupé.
Chování preciózek a atmosféra aristokratických salónů pak byla napodobována i nižší šlechtou a měšťany, kde se původně exkluzivní preciózní styl stává více strojeným, povrchním a dokonce afektovaným. Tomuto napodobování formy se Moliere ve své satiře vysmívá prostřednictvím dvou mladých vesnických žen, které se snaží svým chováním přiblížit pařížským salónům.
Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky Molière, Směšné preciózky